Pasowanie na czytelnika
25 Listopada 202531 października 2025 r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika dla uczniów trzech klas pierwszych. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Tajne spotkanie w bibliotece”, co dodało całej ceremonii wyjątkowego i tajemniczego charakteru.
Pierwszym punktem programu była inscenizacja teatralna przygotowana przez uczennice klas ósmych. Wcielając się w role „żywych książek”, przedstawiły one swoje „bolączki i skargi”, zwracając uwagę na problemy wynikające z niewłaściwego traktowania książek oraz lekceważenia ich treści. Przedstawienie wzbudziło duże zainteresowanie pierwszoklasistów i zachęciło ich do refleksji nad wartością książki.
W drugiej części uczniowie klas pierwszych wykonywali zadania sprawdzające umiejętności niezbędne w procesie nauki. Dotyczyły one uważnego słuchania, rozpoznawania archetypicznych bohaterów literackich oraz myślenia przyczynowo-skutkowego. Wszystkie aktywności były dostosowane do możliwości uczniów i dawały im szansę na osiągnięcie satysfakcji oraz poczucia sukcesu.
W trzeciej najbardziej uroczystej części wydarzenia pierwszoklasiści złożyli przysięgę, że będą szanować książki, dbać o nie oraz korzystać z nich z szacunkiem. Przyrzekli także, że czytanie będzie dla nich źródłem wiedzy, radości i inspiracji. Następnie zostali oficjalnie pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.
Uroczystość przebiegła w serdecznej, podniosłej atmosferze i stała się ważnym krokiem w czytelniczej przygodzie najmłodszych uczniów.
Uroczystość przygotowała i prowadziła Regina Lewańska.
