Strona główna/Aktualności/Pasowanie na czytelnika

2 Listopada 2023

Uczniów klas pierwszych nie trzeba było przekonywać do słów Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki, że: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, bowiem pierwszoklasiści, którzy 31 października 2023 r. wstąpili w poczet czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej nr 3, znają już wartość książek i wiedzą, że czytanie jest źródłem przyjemności, pozwala przekraczać granice, często nudnej i ponurej rzeczywistości, pobudza do refleksji, wzbudza emocje, pobudza wyobraźnię i umysł, i zgadzają się ze słowami włoskiego powieściopisarza, Umberto Eco, że „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Uroczystość pasowania na czytelnika, która odbyła się w bibliotece szkolnej 31 października 2023 r., została okraszona niezwykłymi kreacjami aktorskimi uczniów, którzy wcielili się w role znanych postaci bajkowych.
Joanna Kubik, Hanna Bobowska, Szymon Niedworok, Stanisław Bieniasz, Miłosz Nyga, Natalia Rogacka, Katarzyna Waśniewska i Tymon Lichota z klasy 6c, przygotowali spektakl: „Stan chorobowy- baśniowa przychodna” Baśniowi bohaterowie cierpieli z powodu różnych dolegliwości. Doktor Paj-Chi-Wo zdiagnozował przyczynę choroby, a mianowicie wirus NCT, czyli „nieczytelnictwo”.

Młodzi adepci sztuki czytania i miłośnicy książek mogą uratować fikcyjnych, cierpiących bohaterów bajek i baśni! W tym celu, uczniowie klas pierwszych, złożyli uroczystą przysięgę, że będą szanować książki i pokochają czytanie, bowiem „Ten, kto czyta książki, przeżywa tysiąc żyć zanim umrze. Ten, kto nie czyta, żyje tylko raz” George R.R. Martin.

Przyjemnym uwieńczeniem uroczystości były upominki, zakładki do książek, które zostały przygotowane przez starszych uczniów dla młodych czytelników.

Uroczystość przygotowała i prowadziła Regina Lewańska.