Strona główna/Aktualności/"KAMIENNE PIEKŁO"

"KAMIENNE PIEKŁO"

25 Marca 2025

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnicy  pierwszy dzień kalendarzowej wiosny spędzili w nietypowy sposób. Tego dnia postawili na "żywą lekcję historii". 

Dzięki inicjatywie nauczycielki, pani Barbary Chmielewskiej, mieli okazję uczestniczyć w szkolnym wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Uczniowie pełni szacunku oraz należytej pokory mogli osobiście zwiedzić teren oraz ekspozycję muzealną jednego z najcięższych obozów koncentracyjnych. Będąc w miejscu morderczej pracy fizycznej w kamieniołomach, dowiedzieli się między innymi o głodowych racjach żywnościowych, braku należytej opieki lekarskiej,
a także o aktach terroru wprowadzanych przez załogę SS. Ten przemyślany, okrutny mechanizm przyczynił się do śmierci tysięcy więźniów.

Czując ducha i doświadczając powagi tamtych czasów, delegaci każdej z klas, w hołdzie zmarłym więźniom, złożyli w milczeniu wiązankę z białych i czerwonych kwiatów oraz zapalili pod pomnikiem znicz, którego płomień stał się symbolem pamięci o zamordowanych.

Choć przedmiot "żywej lekcji" traktował o rzeczach trudnych,
a każda kolejna informacja przekazywana przez przewodniczkę budziła wiele emocji takich jak: empatia, współczucie, strach, przerażenie, obawa ... to młodzież wykazała się dużą dojrzałością oraz godną naśladowania, patriotyczną postawą.

Cała grupa szkolna wraz z opiekunami, pełna refleksji i zadumy, szczęśliwie i spokojnie wróciła do Oleśnicy w godzinach popołudniowych. Dla każdego uczestnika był to niezapomniany i wyjątkowy dzień.

Projekt "Żywej lekcji historii" w Rogozińskim Muzeum Gross- Rosen, który realizowany jest przez panią Barbarę Chmielewską w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, jest już coroczną tradycją naszej szkoły i cieszy się dużym uznaniem wśród przyszłych absolwentów. Dzięki tej inicjatywie młode pokolenie staje się świadomym świadkiem historii.

Uczniowie klas 8a i 8b są ogromnie wdzięczni za możliwość doświadczenia części historii Polski z czasów II wojny światowej w autentycznej i niezwykle ciekawej formie.

 

Zuzanna Smysłowska uczennica klasy 8b

 

do góry