Gra w teatr

22 Marca 2023
Kamishibai...to japońska sztuka snucia opowieści. Bardzo atrakcyjna w swej prostocie artystyczna forma interaktywnego kontaktu narratora z uczestnikami widowiska. To magia zamknięta w drewnianej skrzynce Butai. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli dzisiaj, 22 marca 2023r. , wkroczyć w świat fikcji literackiej dzięki opowieściom zamkniętym w magicznej skrzynce Butai.

Mark z 5a, który wykonał nie tylko skrzynkę Butai, ale również przygotował i pięknie zaprezentował tekst na postawie animowanego filmu „Dom na falach”:

Kosuke Kumagaya i Natsume Tonai są przyjaciółmi, którzy dorastali jak rodzeństwo. Jednak po śmierci dziadka Kosuke relacje między nimi zaczęły być napięte. Pewnego dnia podczas wakacji Kosuke i jego koledzy z klasy, Taishi, Yuzuru, Reina i Juri, zakradają się do „kompleksu mieszkaniowego dla duchów”, który został przeznaczony do rozbiórki. Budynek ten był również domem pełnym wspomnień, w którym Kosuke i Natsume dorastali. Kosuke niespodziewanie spotyka tam Natsume i słyszy o tajemniczym chłopcu imieniem Noppo, który rzekomo mieszka w kompleksie. Dochodzi do kłótni, podczas której zaczyna padać ulewny deszcz. Po rozpogodzeniu okazuje się, że budynek nagle dryfuje na środku oceanu”.

Uczestnicy „gry w teatr” poznali niezwykły świat na opak dzięki wysłuchaniu opowieści na podstawie książki „Alicji w krainie czarów” oraz poznali niezwykłych bohaterów książki Joanny Papuzińskiej: „Nasza mama czarodziejka”. Tytułowa czarodziejka, mama trójki dzieci, miała niezwykłą moc, odczarowała nadętego wielkoluda, który wypełniony swoim egoizmem cierpiał z powodu samotności. Kreatywna mama pomogła mu wrócić do rozmiarów zwykłego dziecka.

Kamishibai daje możliwość interakcji narratora z uczestnikami widowiska, którzy po wysłuchaniu opowieści mieli za zadanie narysować brakujące sceny opowiedzianych zdarzeń. Czytelnicy, niepozbawieni wyobraźni, z dużą radością i energią przystąpili do pracy twórczej. Wszyscy uczestnicy otrzymali wybrane przez siebie książki.

Spotkanie zainicjowała i prowadziła p. Regina Lewańska